Břevnovský hřbitov (Praha-Břevnov)
O břevnovském hřbitově
Břevnovský hřbitov najdete na Praze 6. Rozkládá se mezi ulicemi U Větrníku a U Vojtěšky, obklopen bývalými klášterními sady v těsné blízkosti Břevnovského kláštera. Hřbitov na Břevnově byl založen roku 1739, především jako pohřebiště určené mnišské komunitě benediktinů. V horní části hřbitova, vedle brány do klášterní zahrady stojí kaple sv. Lazara (původně zasvěcená Panně Marii). Malby uvnitř kaple, ve východní části, znázorňují Poslední soud. V kapli sv. Lazara se až do poloviny 20. století konaly zádušní mše a bohoslužby. Břevnovský hřbitov byl s ohledem na rozrůstající se obec dvakrát rozšířen, a to v letech 1869 a 1881.
Dnešní podoba břevnovského hřbitova má rozlohu přibližně 1,73 hektaru, a kromě kaplové hrobky je zde 2520 hrobů, 970 urnových hrobů a 880 míst v kolumbáriu.
Adresa a mapa hřbitova
Hřbitov Břevnov, U Vojtěšky 28a, Praha 6 – Břevnov, 160 00 (odkaz do Google maps)
Vstup
- Břevnovský hřbitov je přístupný dvěma hlavními vstupy, oba vedou z ulice U Vojtěšky. V docházkové vzdálenosti od těchto vstupů je autobusová zastávka s názvem Nad Markétou a tramvajová zastávka s názvem Břevnovský klášter.
Otevírací doba hřbitova
Otevírací doba na hřbitovech spravovaných Správou pražských hřbitovů (včetně břevnovského hřbitova):
Leden – únor | 8:00–17:00 |
Březen – duben | 8:00–18:00 |
Květen – září | 8:00–19:00 |
Říjen | 8:00–18:00 |
Listopad – prosinec | 8:00–17:00 |
Informace Správy pražských hřbitovů k otevírací době: V době Dušiček bývá otevírací doba pražských hřbitovů prodloužena, správný údaj si ale raději vždy ověřte u Správy pražských hřbitovů. V případě, že bude hlášen orkán, náledí nebo jiná mimořádná situace, budou hřbitovy z důvodu bezpečnosti návštěvníků uzavřeny.
Pohřby
Pokud byste měli zájem o pohřbení služby na tomto hřbitově, rádi vám pomůžeme vybrat správnou variantu i zajistit vše potřebné. Prohlédněte si naši nabídku pohřbů:
Dostupné vybavení a služby
Několik parkovacích míst je před vchodem na hřbitov, v ulici U Vojtěšky. Další parkování je možné například v ulici Markétská, hned za zdmi Břevnovského kláštera. U vstupu na hřbitov naleznete plánek a stručné informace o osobnostech zde pohřbených. V těsné blízkosti hřbitova se nachází Kamenictví Břevnov.
Turistické informace
Kromě Kaple sv. Lazara je součástí hřbitova také márnice z poloviny 19. století, vstupní kancelářský domek a od poloviny 8. století také pískovcová socha sv. Prokopa.
Krása břevnovského hřbitova spočívá v jednoduchosti a v detailech. Jan Sokol, český architekt, který na břevnovském hřbitově spočívá, je autorem několika zdejších prostých hrobů. Mezi známými osobnostmi zde můžeme najít například architektova syna, Jana Sokola (ml.), překladatele, publicistu filosofických textů, disidenta a politika. Dále třeba Jana Patočku, filosofa a jednoho z mluvčích Charty 77.
Nejnavštěvovanějším hrobem břevnovského hřbitova je bezpochyby hrob básníka s kytarou, Karla Kryla. Karel Kryl je na místě posledního odpočinku v dobré společnosti svých přátel a současníků. Jednou z těchto osobností je břevnovský arciopat, někdejší vězeň komunistického režimu – Jan Anastáz Opasek, přezdívaný Opat chuligán. Najdete zde také hroby básníků Ivana Diviše a Petra Kabeše. Svůj klid zde našel i Prof. MUDr. František Patočka, DrSc., zakladatel moderní české bakteriologie a virologie.
Užitečné informace a odkazy
Hřbitov na Břevnově spadá pod Hřbitovní správu Bubeneč, která také spravuje hřbitovy v Bubenči, ve Střešovicích, v Šárce, ve Vokovicích a na Ruzyni.
Sídlo: A. Čermáka 84/2, Praha 6 Bubeneč 160 00
Informace: +420 233 321 469
E-mail: bubenec@hrbitovy.cz
Seznam hřbitovních správ a kontaktů najdete ZDE.
Více o historii hřbitova se dozvíte například na stránkách ZDE.
Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423