Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?
Pokud máte doma malé děti a zemřel někdo z vašich blízkých, pak možná řešíte otázku, zda je vhodné, aby se děti zúčastnily pohřbu. Většinou se úvahy točí kolem těchto otázek: Nebudou děti z pohřbu traumatizované? Přinese jim účast na pohřbu něco nebo se jen zbytečně vyděsí? Nebudou během obřadu rušit a pohoršovat všechny kolem?
Níže vám proto přinášíme pár rad, které vám pomůžou se správně rozhodnout. Na otázku, zda vzít dítě na pohřeb nebo ne, totiž neexistuje jasná odpověď.
Buďte k dětem upřímní
V první chvíli záleží na tom, zda se už děti s tématem smrti setkaly nebo ne. Pokud jste například měli domácího mazlíčka, který zemřel, pak už jste se svými dětmi nějakým způsobem o smrti mluvili. Je proto dobré na téma navázat a vysvětlit citlivě dětem, co se stalo a proč se to stalo.
Pokud to pro vás bude poprvé, zkuste dětem citlivě vysvětlit, co je to koloběh života. Snažte se je přitom nevyděsit, spíš jim v klidu popište, jak se věci mají. Pokud je nebudete strašit, děti nebudou mít důvod se bát. Stejně tak ocení vaši upřímnost. Jestli se budete snažit něco zatajit, děti to stejně poznají a dřív nebo později se vás na to zeptají.
Vysvětlete jim, co je pohřeb
Poté můžete navázat na téma pohřbu. Začněte vysvětlením, co to vůbec pohřeb je. Můžete to podat jako poslední rozloučení s daným člověkem, díky kterému zesnulý bude moct v klidu odejít do nebe s vědomím, že na něj všichni blízcí myslí a vzpomínají na něj.
Děti většinou samy vnímají pohřeb jako speciální událost, a to díky slavnostnímu oblečení, přítomnosti příbuzných, květinám a hudbě. To napomáhá vnímání pohřbu jako jakéhosi rituálu přechodu do jiné fáze, díky čemuž může dítě situaci lépe pochopit a vyrovnat se s ní.
Nenuťte je
Je ale možné, že se z nějakého důvodu při povídání dítě vyděsí a na pohřeb nebude chtít jít. V takovém případě není dobré jej do toho nutit, mohli byste mu jen způsobit doživotní traumatizující zážitek. Můžete mu ale umožnit, aby se zesnulým dítě rozloučilo doma. Můžete spolu zesnulému napsat dopis, zapálit za něj svíčku nebo mu do nebe poslat plyšáka.
Mějte plán B
Především u dlouhých obřadů je možné, že se dítě začne nudit a bude mít tendenci nějakým způsobem narušit atmosféru. To by mohli nelibě nést jak pozůstalí, tak ostatní návštěvníci pohřbu. Pokud si nejste jistí, zda pohřeb s obřadem vaše děti zvládnou, můžete si s sebou vzít někoho na pomoc. Třeba kamarádku, na kterou jsou děti zvyklé. Ta poté může děti z obřadu odvést ven a hlídat je, dokud obřad neskončí.
Pomoci vám může také konzultace s pohřební službou, která obřad zajišťuje. Může vám například doporučit vhodné místo, kam se s dětmi usadit, pokud byste potřebovali během obřadu odejít. Nebojte se ptát!
Závěrem
Všechny výše zmíněné rady berte jen jako tipy. Vezměte v potaz, že nejlépe své děti znáte vy a sami víte, co na ně může platit. Hlavně s nimi nezapomeňte mluvit, buďte upřímní a nesnažte se je donutit k ničemu, co by jim mohlo být nepříjemné. Spousta lidí si dodnes nese nepříjemný zážitek z toho, jak jim v dětství zemřel někdo blízký a oni byli donuceni jít na pohřeb. Anebo jsou dosud smutní z toho, že na pohřeb jít nemohli a nerozloučili se tak s milovanou osobou.
Více o tématu najdete například zde:
Smrt je součástí života, pomozte dětem se s ní vyrovnat (na webu maminka.cz)
Děti truchlí jinak (na webu umirani.cz)
Poradna – patří děti na pohřeb? (na webu idnes.cz)
Pokud hledáte pomoc nebo informace týkající se pohřbů, můžete kontaktovat pohřební ústav PEGAS CZ na naší nonstop lince +420 800 176 423.