Kondolence k úmrtí - vyjádření upřímné soustrasti osobně i textem

  
Kondolence k úmrtí - vyjádření upřímné soustrasti osobně i textem

Pokud jste někdy přišli o blízkého člověka, pak víte, jak náročné může být se se ztrátou vyrovnat. Podpora okolí je v těchto těžkých chvílích často velmi důležitá. To nejjednodušší, co můžete udělat poté, co k vám dorazí zpráva o úmrtí člověka, je kondolovat jeho nejbližším a vyjádřit jim tak svou soustrast.

Existují dva způsoby kondolence – napřímo (osobně) nebo písemně. Každá situace vyžaduje trochu jiný přístup a v tomto textu vám proto poradíme, jak postupovat, jaká volit slova a kdy je ta ideální chvíle pro kondolenci.

Osobní kondolence – vyjádření soustrasti k úmrtí

První příležitost, kdy se kondoluje pozůstalým, je ve chvíli, kdy se dozvíte o úmrtí zemřelého. Pokud jste s pozůstalými v pravidelném osobním kontaktu, pak je vhodné přijít kondolencí ve chvíli, kdy se s nimi poprvé setkáte. Většina rodiny a známých se ale setká s pozůstalými až na pohřbu.

Je dobré na prvním místě vzít v potaz, že každý pohřeb může být jiný a vyžadovat jiný přístup od zúčastněných. Vždy tedy berte ohled na pozůstalé a aktuální situaci, a to i v případě kondolování. Níže vám popíšeme doporučený postup, kterým se poté na pohřbu můžete obecně řídit.

Kdy kondolovat

Na pohřbu se většinou kondoluje ve dvou chvílích. Při příchodu do obřadní síně se příchozí často jdou pozdravit s organizátorem pohřbu a nejbližšími pozůstalými. Pokud je to poprvé, co jste se setkali s pozůstalými po úmrtí člověka, pak se většinou stiskem ruky a slovně vyjádří soustrast. Je ale možné, že na pohřeb přijde spousta lidí a vy se tak nestihnete s nejbližšími potkat ještě před obřadem – o tuto výsadu nebojujte a počkejte trpělivě na svou chvíli. Je lepší vyjádřit soustrast v klidu po obřadu než ve spěchu a neosobně před obřadem.

Oficiální kondolence nastává po skončení obřadu, kdy se pozůstalí zpravidla dohodnou, zda budou chtít přijímat kondolence od příchozích nebo ne. Někdy totiž můžou být přítomní požádáni, aby od kondolencí upustili, což se děje většinou ve chvílích, kdy ztráta byla pro pozůstalé extrémně bolestná. Toto přání vždy respektujte.

Pokud pozůstalí kondolence přijímají, pak si stoupnou na určité místo, kde je budou přijímat. Zpravidla zprava k nim pak postupně přicházejí účastníci pohřbu, každému z nich potřesou rukou a vyjádří upřímnou soustrast. Poté se ze smuteční síně odchází – na pohřební hostinu nebo domů.

Komu kondolovat

Na to, komu se na pohřbu nebo jinou formou kondoluje, neexistují žádná pevná pravidla. Vždy se bere v potaz jak váš vztah k zemřelému, tak rodinné vazby mezi zemřelým a jeho příbuznými. Obecně se dá říct, že kondolujete nejbližším pozůstalým (manžel, manželka, přítelkyně, dospělé děti, rodiče). Upřímnou soustrast můžete vyjádřit ale komukoli blízkému, koho znáte nebo kdo byl ztrátou člověka nějak zasažen.

Doporučujeme rozlišovat dvě situace – první kondolenci ve chvíli, kdy jste se dozvěděli o úmrtí, spolu s kondolencí při příchodu do smuteční síně. Tuto kondolence můžete vyjádřit všem, koho uznáte za vhodné. Druhá oficiální kondolence po skončení smutečního obřadu se vyjadřujte všem, kdo zůstane stát na určitém místě pro přijímání kondolencí. Zde tedy nemusíte váhat a vybírat, je slušnost soustrast projevit každé z těchto osob.

Jak kondolovat

Pozůstalým chcete vyjádřit především svou účast na zármutku. Existují různé způsoby, jak tuto účast můžete vyjádřit. Nejčastějším způsobem je jednoduchý pevný stisk ruky doprovázený několika slovy, kterými bývá „upřímnou soustrast“ nebo „přijměte mou upřímnou soustrast“. Nezapomeňte, že upřímná soustrast se nikdy nepřeje! Nenechte se tedy zlákat vyjádřením „přeji upřímnou soustrast“! Pozůstalým zcela jistě nic takového nepřejete. Pokud váš vztah byl osobnější, můžete spolu s kondolencí dát pozůstalému nabídku na pomoc v jeho situaci, krátce zavzpomínat na zesnulého nebo jinak osobněji projevit svou účast.

Kondolence nepřímá (dopisem, e-mailem nebo pohlednicí)

Touto kondolencí se zpravidla myslí vyjádření soustrasti, které probíhá jakkoli jinak než při osobním kontaktu. V současnosti existují různé způsoby, jak vyjádřit soustrast a souvisí to také s tím, jak se úmrtí oznamuje. Zatímco parte se dříve posílalo pouze poštou, dnes je možné poslat oznámení o úmrtí také prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Proto i vyjádření soustrasti a kondolence může proběhnout stejnou cestou. Pokud váháte, komu písemně kondolovat, doporučujeme vždy v první chvíli kondolovat tomu, kdo vám parte poslal, v druhé vlně zvažte i další příbuzné nebo přátele, které znáte a uznáte za vhodné. Ani zde neexistují pevná pravidla a musíte se řídit svým instinktem.

Jak poslat kondolenci dopisem

Pokud chcete zvolit tradiční způsob poslání kondolence, pak doporučujeme napsat pár řádků ručně na pěkný a čistý papír a poslat kondolenci poštou. Text je možné samozřejmě také napsat na počítači a vytisknout, to už je otázka vašeho zvážení. Takto zpracované kondolenci se často říká také kondolenční list nebo kondolenční listina. Obsahem takového dopisu může být nějaké vaše osobní vyjádření, případně přejatý obsah: citát, báseň nebo úryvek z bible, a to podle vašeho zvážení.

Jak vybrat kondolenční kartu nebo pohlednici

Pokud si nechcete zvolit možnost napsání osobního vzkazu v dopise, pak můžete koupit v papírnictví nebo v jiném obchodě předtištěnou kartu či pohlednici, která slouží k vyjádření soustrasti. Starost s obsahem kondolence vám vyřeší natištěné citáty či verše s tím, že vy se jen podepíšete a pošlete pohlednici na adresu pozůstalého.

Jak poslat kondolenci e-mailem nebo SMS

Podobná pravidla pro obsah patří také do zprávy, kterou můžete vyjadřovat soustrast prostřednictvím e-mailu nebo SMS. V dnešní době je běžné posílat kondolenci online, vždy ale zvažte technologické schopnosti osoby, která bude kondolenci přijímat. Prostřednictvím e-mailu nebo zprávy přes telefon je možné poslat také obrázek s kondolencí, který v tuto chvíli bude zastupovat tištěné přání.

Poděkování za kondolenci

Pokud jste v opačné situaci a kondolence naopak přijímáte, pak možná řešíte, jak poděkovat za kondolenci nebo jak odpovědět. V případě osobní kondolence většinou stačí jednoduché poděkování, v případě, že obdržíte kondolenci jako odpověď na poslání smutečního oznámení, pak odpověď není nutná a je čistě na vašem zvážení, zda se rozhodnete v komunikaci pokračovat.

Text smuteční kondolence k úmrtí – vzory ke stažení

Vzory kondolenčních citátů, textů a básní: https://kondolence.info/vzor-kondolencnich-textu/

Texty z bible ve spojení se smrtí: https://www.pastorace.cz/tematicke-texty/ruzne-biblicke-texty-k-tematu-smrt

Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.

- Mohlo by Vás zajímat -
Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Odešel navždy. Jak dlouho mám držet smutek?

Někdo blízký vám odešel a pro vás jako by se zastavil čas. F...
Více
Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Velikonoční výzdoba hrobu: vhodné dekorace a květiny

Spousta z rodin považuje za neodmyslitelnou součást Velikono...
Více
Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Děti na pohřbu: vzít je nebo je nechat doma?

Pokud máte doma malé děti a zemřel někdo z vašich blízkých, ...
Více
v

Partnerské organizace

Jsme hrdým členem profesních spolků a významným partnerem těchto organizací.