Pohřebné – státní příspěvek na pohřeb
Zařizování pohřbu může být pro pozůstalé finančně i psychicky náročnou záležitostí. Pohřebné neboli státní příspěvek na pohřeb je způsobem, jak se stát snaží ulehčit pozůstalým z finanční stránky. Co obsahuje tento článek?
- Kde se žádá o pohřebné
- Kdo má nárok na pohřebné
- Jaká je výše pohřebného
- Potřebné dokumenty
- Žádost o pohřebné
Co je to pohřebné neboli státní příspěvek na pohřeb
Pohřebné je jednou z dávek sociální podpory, která má pomoci pokrýt náklady na vypravení pohřbu nezaopatřeného dítěte nebo rodiče takového dítěte. Vyplácí se jednorázově.
Kde se žádá o pohřebné
O pohřebné se žádá na krajské pobočce Úřadu práce podle trvalého bydliště toho, kdo pohřeb objednává. Pokud nevíte, kam se vydat, pomůže vám seznam poboček.
Kdo má nárok na pohřebné
Pohřebné náleží osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte. Je podmínkou, aby zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.
Jaká je výše pohřebného a jak se vyplácí
Pohřebné je stanoveno na pevnou částku, kterou je 5 000 Kč. Nezáleží na příjmu rodiny, ani na jiných finančních záležitostech. Po odevzdání vyplněné žádosti o pohřebné a jejím schválení je částka pohřebného bezhotovostně poslána na účet objednavatele pohřbu.
Co potřebujete k získání pohřebného
- úmrtní list
- faktura (objednávka pohřbu – daňový doklad)
- doklad o zaplacení pohřbu
- občanský průkaz objednavatele pohřbu
- vyplněnou žádost o pohřebné
Žádost o pohřebné (státní příspěvek na pohřeb)
Aktuální formulář žádosti o pohřebné je k dispozici na webu Ministerstva vnitra:
Tento formulář můžete vyplnit online, poté uložit nebo poslat přes datovou schránku. Šablonu pro ruční vyplnění si můžete také vytisknout, vyplnit ručně a odnést na pobočku ČSSZ.
Veškeré informace Vám rádi podáme na nonstop lince našeho pohřebního ústavu +420 800 176 423.